Kenworth1997-2007 Kenworth T2000
Replaces the original unit that was all aluminum.
Kenworth1997-2007 Kenworth T2000
Replaces the original unit that was all aluminum.
| Model | T2000 |
|---|---|
| Year-from | 1997 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 2001-2502, 20012502, 239302, 2400530, 437276S, 487-118-0009, 4870180009, 4870810009, 4870815008ASS, 4870825006, 4871180009, 5105A002, 650005A, 7006385001, 7006385002, 7006395001, 7006435002, 7006435004, FLX000308, HDC010220, KEN05A, KW5105A002, RC2362, SRK7179-A, ST2000B |
| Height | 38.00" |
| Width | 34.12" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Kenworth |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Kenworth1997-2007 Kenworth T2000
Replaces the original unit that was all aluminum.