Freightliner Radiator
Fits 2000 – 2004 Freightliner Condor
8.25 x 8.25″ Crank Box
Industrial Flat Fin Increase Strength
“””
Freightliner Radiator
Fits 2000 – 2004 Freightliner Condor
8.25 x 8.25″ Crank Box
Industrial Flat Fin Increase Strength
“””
| Model | Condor |
|---|---|
| Year-from | 2004 |
| Year-to | 2008 |
| Product-oem | 1A19747, 239286, 2400146, 3A51449, 3A51449G, 3S51462G, 437386S, 8000-38ST, 800038ST, 8038, A05-20667-002, A05-20667-003, A05-20668-001, A05-20668-005, A05-20668-009, A05-20668-011, A0520667002, A0520667003, A0520668001, A0520668005, A0520668009, A0520668011, CTVTU-8269-3, FRE38, HDC010144, MOD3A51449G, MOD3S51462G, S8038 |
| Height | 41.00" |
| Width | 28.75" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
Fits 2000 – 2004 Freightliner Condor
8.25 x 8.25″ Crank Box
Industrial Flat Fin Increase Strength
“””