International Radiator
Fits 1978 – 1993 1600/1700/4600/4900 Series
18.00″ Oil Cooler on Fan Side
Product OEM
| Model | 4700 Series, 4900 Series, 1600 Series, 1700 Series, 4600 Series |
|---|---|
| Year-from | 1978 |
| Year-to | 2005 |
| Product-oem | 1668901C91, 1668901C92, 2006-3503, 20063503, 232124, 2400204, 437302S, 45503, 493351C1, 493352C2, 493353C3, 493354C1, 493359C3, 493367C3, 6466, FLX000750, HDC010038, INT31, S6466, SRM326-4 |
| Height | 31.00" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Left |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 4900 Series,4700 Series,4600 Series,1600 Series,1700 Series
- 31.00"
- 26.00"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.50" Bottom Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Radiators
International
- International
- 3600 Series,3000 Series,3800 Series
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
CORE DIMENSIONS
- 12.125"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right




Product Comment
International Radiator
Fits 1978 – 1993 1600/1700/4600/4900 Series
18.00″ Oil Cooler on Fan Side