GMC Radiator
Fits 1991 – 1993 40/50/60 School Bus
Fill Neck 0.75 tall
left tank has 11.50″ cooler with 1.75″” connections
Product OEM
| Model | C40, C50, C60 |
|---|---|
| Year-from | 1991 |
| Year-to | 1993 |
| Product-oem | 0631, 20731, 20747, 220621, 231218, 52457702, 52458845, 52460853, 52461782, 52465218, 52467215, 52467232, 52469436, 52471641, 52478924, 52491621, CR1696, HK9494, PX9494, R09494, S1696PA, ZC9393 |
| Height | 34.00" |
| Width | 19.25" |
| Depth | 1.87" |
| Inlet | 1.75" Top Center |
| Outlet | 1.75" Bottom Right 1.25" Upper Left 1.50" Lower Right |
| Make | GMC |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- GMC
- C60,C50,C40
- 34.00"
- 19.25"
- 1.87"
- 1.75" Top Center
- 1.75" Bottom Right 1.25" Upper Left 1.50" Lower Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
International
- International
- 8100 Series
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
CORE DIMENSIONS
- 26.31"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" Bottom Right 1.25" Bottom Left
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A




Product Comment
GMC Radiator
Fits 1991 – 1993 40/50/60 School Bus
Fill Neck 0.75 tall
left tank has 11.50″ cooler with 1.75″” connections