1995-2003 International 1652 Stripped Chassis
1996-2004 International 3800 Bus Half Core T444E Engine
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
1995-2003 International 1652 Stripped Chassis
1996-2004 International 3800 Bus Half Core T444E Engine
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
| Model | 3800 Series, 3600 Series |
|---|---|
| Year-from | 1995 |
| Year-to | 1998 |
| Product-oem | 11C-8804, 11C8804, 1697743C2, 1697743C92, 1A16913, 2006-3512, 20063512, 20063521, 2026624C91, 2037786C91, 2037789C91, 238517, 437401S, 6465, BT-7325, BT7325, FLX000721, HDC010013, IN8158OC, INT63, S6465, SRK7325 |
| Height | 30.375" |
| Width | 12.18" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Left |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1995-2003 International 1652 Stripped Chassis
1996-2004 International 3800 Bus Half Core T444E Engine
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)