Freightliner Radiator
Motorcoach Custom Chassis
“Customer must solder original channels onto radiator”
Freightliner Radiator
Motorcoach Custom Chassis
“Customer must solder original channels onto radiator”
| Year-from | 1999 |
|---|---|
| Year-to | 2003 |
| Product-oem | 1003451, 1040071, 1040078, 1102073, 239170, 2400016, 3100-09, 310009, 437400S, 82933, CTVTX82933, FRE09, SRK7182-SPL, VAB1003451, VAB1040071, VAB1040078, VAB1102073 |
| Height | 35.12" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.00" Upper Right |
| Outlet | 2.00" Lower Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
Motorcoach Custom Chassis
“Customer must solder original channels onto radiator”