2008-2014 Kenworth W900
2008-2015 Peterbult 388-389
2011-2012 Peterbilt 365-367
Plastic & Aluminum
2008-2014 Kenworth W900
2008-2015 Peterbult 388-389
2011-2012 Peterbilt 365-367
Plastic & Aluminum
| Model | 377, 378, 385, 387, 388, 389 |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 1102320, 205003, 239169, 437442S, 7700-17, 770017, 770027, 7717, BHTH5407, BT7390, F31-6085, F31-6085-1102320, F316085, F3160851102320, F3160851112310, F3160851112320, F3160851201310, F3160851202310, F3160851202320, H5407, HDC010175, LHRP813, N9414001, PB70-PA, PET19, S7717, S7717PA, SRM7717 |
| Height | 42.87" |
| Width | 39.43" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Peterbilt |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2008-2014 Kenworth W900
2008-2015 Peterbult 388-389
2011-2012 Peterbilt 365-367
Plastic & Aluminum