Freightliner Radiator
Fit 2008 – 2013 Freightliner M2 with ISC Engines, MM Model, 106 Business Class
2008 – 2009 Sterling Q Acterra Model
18.00″ Oil Cooler
Freightliner Radiator
Fit 2008 – 2013 Freightliner M2 with ISC Engines, MM Model, 106 Business Class
2008 – 2009 Sterling Q Acterra Model
18.00″ Oil Cooler
| Model | 106, M2, MM |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2013 |
| Product-oem | 0525340001, 0525340003, 0525340005, 0525340007, 0525340009, 0525340011, 0525340015, 0525424009, 0530694002, 0530694003, 238646, 239087, 437272, 437272P, 437272S, 611RA950, 900050, A0525424001, A0525424003, A0525424005, A0525424013, A0530696003, BHTCU078001, BHTCU080001, BHTP4022001, BHTR6069001, BHTR6069100, BHTR6374001, BHTS2726001, BHTT3153001, CTAVTU83914TT, CU078001, CU080001, FRE66, HDC010098, P4022001, R6069001, R6069100, S9050, X5435001 |
| Height | 34.00" |
| Width | 31.37" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Right |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
Fit 2008 – 2013 Freightliner M2 with ISC Engines, MM Model, 106 Business Class
2008 – 2009 Sterling Q Acterra Model
18.00″ Oil Cooler