Cardinal Bus Charge Air Cooler
Call for Availability
Product OEM
-
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 27.37" |
| Width | 25.87" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Cardinal |
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 20.31"
- 3.12"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 20.18"
- 3.00"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Blue Bird
- Blue Bird
- N/A
Bluebird Charge Air Cooler
Motor Coach with Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
35.62"
- 21.00"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Setra bus
- Setra bus
- N/A
Setra Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.75"
- 27.43"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Thomas Bus
- Thomas Bus
- N/A
Thomas Bus
CORE DIMENSIONS
30.50"
- 25.75"
- 2.12"
- 1.37" Upper Left
- 1.37" Lower Right
Bus & motor home
Radiators
Spartan
- Spartan
- N/A
Spartan Motor Home Radiator
18.00 Oil Cooler
Customer Solder OEM Brackets to Tank
“
CORE DIMENSIONS
29.75"
- 26.12"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 2.00" Top Left 2.00" Bottom Right
Bus & motor home
Cardinal
- Cardinal
- N/A
Cardinal Bus Charge Air Cooler
Available Recore Only
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 27.62"
- 2.75"
- 3.50"
- 3.5"
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 17.18"
- 3.00"
- 4.00"
- 4.00"





Product Comment
Cardinal Bus Charge Air Cooler
Call for Availability