Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
| Model | Dodge w/ 5.9L Cummins |
|---|---|
| Year-from | 1992 |
| Year-to | 1993 |
| Product-oem | 17V9790, 441205, 52004274, 637714, 637741, ABPNOPBH70A, BTC-1170, BTC1170, C-DT70A, CB-DT70A, DHTDO70A, DOD001, DOD11301, DODAC-70A, DODAC70A, FLX011301, PC2950, SRMDO70A, US-DODAC-70A, USDODAC70A |
| Height | 30.31" |
| Width | 12.87" |
| Depth | 1.62" |
| Inlet | 2.50" |
| Outlet | 2.50" |
| Make | Dodge |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY