Blue Bird Radiator
3.00 High Filler Neck Angles off Grille Side of Top Tank
Product OEM
232131
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 232131 |
| Height | 29.87" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Blue Bird |
| Product Type | Radiators |
- Bus & motor home
- Radiators
- Blue Bird
- N/A
- 29.87"
- 26.00"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.50" Bottom Right
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Bus & motor home
Setra bus
- Setra bus
- N/A
Setra Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.75"
- 27.43"
- 2.75"
- 2.00" Top Center
- 2.50" Bottom Left
Bus & motor home
Marmon
- Marmon
- N/A
Marmon Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
30.70"
- 16.57"
- 2.00"
- 3.25"
- 3.25"
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 17.18"
- 3.00"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Cardinal
- Cardinal
- N/A
Cardinal Bus Charge Air Cooler
Available Recore Only
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 27.62"
- 2.75"
- 3.50"
- 3.5"
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 20.31"
- 3.12"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Setra bus
- Setra bus
- N/A
Setra Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.75"
- 27.43"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Radiators
Blue Bird
- Blue Bird
- BLUEBIRD
Bluebird Bus Radiator
Fits 1996 – 2005 Rear Engine Buses
CORE DIMENSIONS
31.00"
- 26.125"
- 2.00"
- 2.00" Upper Left
- 2.00" Lower Right
Bus & motor home
Cardinal
- Cardinal
- N/A
Cardinal Bus Charge Air Cooler
Call for Availability
CORE DIMENSIONS
27.37"
- 25.87"
- 2.50"
- 3.50"
- 4.00"




Product Comment
Blue Bird Radiator
3.00 High Filler Neck Angles off Grille Side of Top Tank