Bluebird Bus Pusher Surge Tank
Product OEM
237031,SCSI-237031,SCSI237031,0089476,0089476HD
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 0089476, 0089476HD, 237031, SCSI-237031, SCSI237031 |
| Height | 18.00" |
| Width | 8.00" |
| Depth | 4.75" |
| Make | Blue Bird |
| Product Type | Surge Tanks |
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Bus & motor home
Radiators
Blue Bird
- Blue Bird
- BLUEBIRD
Bluebird Bus Radiator
Fits 1996 – 2005 Rear Engine Buses
CORE DIMENSIONS
31.00"
- 26.125"
- 2.00"
- 2.00" Upper Left
- 2.00" Lower Right
Bus & motor home
Cardinal
- Cardinal
- N/A
Cardinal Bus Charge Air Cooler
Available Recore Only
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 27.62"
- 2.75"
- 3.50"
- 3.5"
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 20.31"
- 3.12"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Gillig Bus
- Gillig Bus
- N/A
Gillig Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.37"
- 17.60"
- 3.00"
- 3.12"
- 3.12"
Bus & motor home
Motor Homes
- Motor Homes
- N/A
Motor Home Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
22.37"
- 30.25"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 20.18"
- 3.00"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Motor Homes
- Motor Homes
- N/A
Motor Home Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
24.31"
- 29.37"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Setra bus
- Setra bus
- N/A
Setra Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.75"
- 27.43"
- 2.75"
- 2.00" Top Center
- 2.50" Bottom Left



Product Comment
Bluebird Bus Pusher Surge Tank