Cardinal Bus Charge Air Cooler
Call for Availability
Product OEM
-
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 27.37" |
| Width | 25.87" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Cardinal |
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 17.18"
- 3.00"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Motor Homes
- Motor Homes
- N/A
Motor Home Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
22.37"
- 30.25"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Blue Bird
- Blue Bird
- BLUEBIRD VISION
Bluebird Bus Radiator
Fits 2002 – 2006 Bluebird CV, Vision
NOTE: TOC P/N 1210361 only allowable with 3000 series Allison Transmissions
CORE DIMENSIONS
24.875"
- 24.875"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
Bus & motor home
Cardinal
- Cardinal
- N/A
Cardinal Bus Charge Air Cooler
Available Recore Only
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 27.62"
- 2.75"
- 3.50"
- 3.5"
Bus & motor home
Gillig Bus
- Gillig Bus
- N/A
Gillig Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
30.50"
- 25.06"
- 2.75"
- 3.00"
- 3.00"
Bus & motor home
Marmon
- Marmon
- N/A
Marmon Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
30.78"
- 25.47"
- 2.75"
- 4"
- 4"
Bus & motor home
Radiators
Spartan
- Spartan
- N/A
Spartan Motor Home Radiator
18.00 Oil Cooler
Customer Solder OEM Brackets to Tank
“
CORE DIMENSIONS
29.75"
- 26.12"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 2.00" Top Left 2.00" Bottom Right
Bus & motor home
Gillig Bus
- Gillig Bus
- N/A
Gillig Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
30.50"
- 25.06"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"





Product Comment
Cardinal Bus Charge Air Cooler
Call for Availability