Freightliner Charge Air Cooler
* Use NV4B *
Freightliner Charge Air Cooler
* Use NV4B *
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 1674001C1, 485430-2, 4854302, 485431-2, 4854312, 493330-3, 493330-4, 4933303, 4933304, 681-501-02-01, 681-501-04-01, 6815010101, 6815010201, 6815010401, A05-12800-002, A0512800002, C-FL3E, CFL3E, FLX010226, SRMFR4A |
| Height | 30.50" |
| Width | 22.18" |
| Depth | 2.75" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 3.00" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Charge Air Cooler
* Use NV4B *