2004 Freightliner MB55 J Model
2004 Freightliner MT45-MT55 V Model
Bar and Plate Design
2004 Freightliner MB55 J Model
2004 Freightliner MT45-MT55 V Model
Bar and Plate Design
| Model | MT45, MT55 |
|---|---|
| Year-from | 2004 |
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 1SA00305R, 222233 |
| Height | 24.12" |
| Width | 27.25" |
| Depth | 2.12" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2004 Freightliner MB55 J Model
2004 Freightliner MT45-MT55 V Model
Bar and Plate Design