Freightliner Radiator
** DRC Tanks **
Product OEM
| Model | Columbia, M2 Business Class |
|---|---|
| Year-from | 2006 |
| Year-to | 2010 |
| Product-oem | 1003621, 1040216, 1102358, 239003, 8000-67, 800067, 8067, FRE67, HDC010118, S8067, VAB1003621, VAB1040216, VAB1102358 |
| Height | 37.50" |
| Width | 27.31" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Freightliner
- M2 Business Class,COLUMBIA
- 37.50"
- 27.31"
- 2.12"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- 8100 Series
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
CORE DIMENSIONS
- 26.31"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" Bottom Right 1.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- MS Model,MIDLINER,CS300
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2"
- 4.00"
- 4.00"
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right




Product Comment
Freightliner Radiator
** DRC Tanks **