GMC Radiator
Fits 1991 – 1993 40/50/60 School Bus
Fill Neck 0.75 tall
left tank has 11.50″ cooler with 1.75″” connections
Product OEM
| Model | C40, C50, C60 |
|---|---|
| Year-from | 1991 |
| Year-to | 1993 |
| Product-oem | 0631, 20731, 20747, 220621, 231218, 52457702, 52458845, 52460853, 52461782, 52465218, 52467215, 52467232, 52469436, 52471641, 52478924, 52491621, CR1696, HK9494, PX9494, R09494, S1696PA, ZC9393 |
| Height | 34.00" |
| Width | 19.25" |
| Depth | 1.87" |
| Inlet | 1.75" Top Center |
| Outlet | 1.75" Bottom Right 1.25" Upper Left 1.50" Lower Right |
| Make | GMC |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- GMC
- C60,C50,C40
- 34.00"
- 19.25"
- 1.87"
- 1.75" Top Center
- 1.75" Bottom Right 1.25" Upper Left 1.50" Lower Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right




Product Comment
GMC Radiator
Fits 1991 – 1993 40/50/60 School Bus
Fill Neck 0.75 tall
left tank has 11.50″ cooler with 1.75″” connections