2011-2013 International WorkStar 7000 Series
*For Low Temp Radiator need, use IN36EGR-PA*
2011-2013 International WorkStar 7000 Series
*For Low Temp Radiator need, use IN36EGR-PA*
| Model | Workstar |
|---|---|
| Year-from | 2010 |
| Year-to | 2013 |
| Product-oem | 1102557, 1102557-B, 1102557-BS, 1102557B, 1102557BS |
| Height | 45.625" |
| Width | 34.75" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2011-2013 International WorkStar 7000 Series
*For Low Temp Radiator need, use IN36EGR-PA*