International Radiator
Fits 1990 – 2000 3000/3600/3800/4900 Series School Bus
Product OEM
| Model | 3800 Series, 4700 Series, 4800 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2005 |
| Product-oem | 0437300S, 1002249, 11C-8798ST, 11C8798, 11C8798ST, 1659054-C91, 1659054-C92, 1659054-C93, 1659054C91, 1659054C92, 1659054C93, 1696919-C2, 1696919-C3, 1696919C1, 1696919C2, 1696919C3, 1697743-C2, 1697743C2, 1697743C3, 2006-3509, 20063509, 2022892-C92, 2022892C92, 2022893C92, 2037786-C92, 2037786C92, 238500, 2505146C1, 3A48119D2, 3A48121D2, 3A8119D2, 437300, 437300S, 45509, 6400-56PH, 640056PH, 6456, 8798, BT-7300, BT7300, CR8500, CVTM-3973-4, CVTM39734, FLX000733, HDC010020, S6456, SRM2249N |
| Height | 31.00" |
| Width | 12.75" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 4900 Series,4800 Series,3800 Series,4700 Series
- 31.00"
- 12.75"
- 2.25"
- 2.50" Top Center
- 2.50" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
Radiators
International
- International
- 3600 Series,3000 Series,3800 Series
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
CORE DIMENSIONS
- 12.125"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A




Product Comment
International Radiator
Fits 1990 – 2000 3000/3600/3800/4900 Series School Bus