2008-2010 Peterbilt 335
2008-2013 Peterbilt 365-367
2008-2013 Kenworth T800
2014-2015 Kenworth T880
2008-2010 Peterbilt 335
2008-2013 Peterbilt 365-367
2008-2013 Kenworth T800
2014-2015 Kenworth T880
| Model | 330, 335, 340, 355, 367 |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 1231340, F31-6101, F316101, 1211360, 1E0051450000, 20070917141817, 20071012173528, 2214070, 2214071, 222243, 31-6101-1201330, 3161011201330, 4098001, 4098002, BTC-1085, BTC1085, C-PB20K, CPB20K, F31-6101-1201330, F31-6101-1211360, F31-6101-1231340, F3161011201330, N4098001, N4098002, N7763001, N8786001, PET17714, PET17714N, RHT-090, RXPEDAC-20H, RXPEDAC20H, U0856F0, USPEDAC-20F, USPEDAC20F, W6925001, W6925002 |
| Height | 37.50" |
| Width | 30.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Peterbilt |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2008-2010 Peterbilt 335
2008-2013 Peterbilt 365-367
2008-2013 Kenworth T800
2014-2015 Kenworth T880