Transit Bus Radiator
Product OEM
S8087,HDC010771
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | HDC010771, S8087 |
| Height | 27.12" |
| Width | 36.25" |
| Depth | 3.50" |
| Inlet | 2.25" Top Right |
| Outlet | 2.25" Bottom Left |
| Make | Thomas Bus |
| Product Type | Radiators |
- Bus & motor home
- Radiators
- Thomas Bus
- N/A
- 27.12"
- 36.25"
- 3.50"
- 2.25" Top Right
- 2.25" Bottom Left
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Bus & motor home
Gillig Bus
- Gillig Bus
- N/A
Gillig Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
N/A
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Bus & motor home
Thomas Bus
- Thomas Bus
- N/A
Thomas Bus
CORE DIMENSIONS
30.50"
- 25.75"
- 2.12"
- 1.37" Upper Left
- 1.37" Lower Right
Bus & motor home
Radiators
Blue Bird
- Blue Bird
- BLUEBIRD
Bluebird Bus Radiator
Fits 1996 – 2005 Rear Engine Buses
CORE DIMENSIONS
31.00"
- 26.125"
- 2.00"
- 2.00" Upper Left
- 2.00" Lower Right
Bus & motor home
Setra bus
- Setra bus
- N/A
Setra Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.75"
- 27.43"
- 2.75"
- 2.00" Top Center
- 2.50" Bottom Left
Bus & motor home
Setra bus
- Setra bus
- N/A
Setra Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.75"
- 27.43"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
25.25"
- 20.31"
- 3.12"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Radiators
Spartan
- Spartan
- N/A
Spartan Motor Home Radiator
18.00 Oil Cooler
Customer Solder OEM Brackets to Tank
“
CORE DIMENSIONS
29.75"
- 26.12"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 2.00" Top Left 2.00" Bottom Right
Bus & motor home
Motor Homes
- Motor Homes
- N/A
Motor Home Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
24.31"
- 29.37"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"




Product Comment
Transit Bus Radiator