Volvo Radiator
Volvo VN, VNL Series
2005 – 2007 Mack CX Vision
CAC-WGM30C
Condenser-41615
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
Volvo Radiator
Volvo VN, VNL Series
2005 – 2007 Mack CX Vision
CAC-WGM30C
Condenser-41615
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
| Model | VN, VNL, CX |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 1003630, 1003630A, 2001-4603, 20014603, 20516048, 20984813, 25176910, 3MF5544M4, 3MF5574M4, RC2352, S8009, S8009PA, VOL09 |
| Height | 35.50" |
| Width | 35.00" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Mack, Volvo |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Volvo Radiator
Volvo VN, VNL Series
2005 – 2007 Mack CX Vision
CAC-WGM30C
Condenser-41615
**Customer must reuse their drain plug (petcock)