1992-1998 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)
1995-2002 Volvo Autocar ACL Series
1992-1998 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)
1995-2002 Volvo Autocar ACL Series
| Model | WIA |
|---|---|
| Year-from | 1970 |
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 1002371, 1002647, 1030031, 1116609, 20001-3281, 20001-3295, 20001-3298, 20001-3299, 200013281, 200013298, 200013299, 200013300, 200013301, 2001-3281, 2001-3299, 20013281, 20013299, 21901-0002, 21901-3206, 219010002, 219013206, 239335, 2403378, 42027, 800041BT, 91013001, CVTU6027N, FLX000608, FLX00608, HDC010141, RC2369, SRM6027, SRM6027N, VOLVO-UR, VOLVOUR |
| Height | 31.75" |
| Width | 40.00" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 4.50" |
| Outlet | 2.37" Top Right |
| Make | Volvo |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1992-1998 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)
1995-2002 Volvo Autocar ACL Series