International Radiator
Ftis 1997 – 2000 3000/3600/3800 Series
90 Degree Outlet
18.00″ Oil Cooler Fan Side
Product OEM
| Model | 3800 Series, 3000 Series, 3600 Series |
|---|---|
| Year-from | 1997 |
| Year-to | 2000 |
| Product-oem | 1A18365, 238576, 2400593, 3539695C91, 6400-75, 640075, INT40 |
| Height | 25.50" |
| Width | 25.81" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.25" Upper Left |
| Outlet | 2.25" Lower Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 3000 Series,3600 Series,3800 Series
- 25.50"
- 25.81"
- 2.00"
- 2.25" Upper Left
- 2.25" Lower Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right




Product Comment
International Radiator
Ftis 1997 – 2000 3000/3600/3800 Series
90 Degree Outlet
18.00″ Oil Cooler Fan Side