1998-2003 Volvo VN & VNL
2006 Volvo VT Series
Cooling ModuleVolvo VN 2200
2375 VG 73 – Radiator
WGM30C – Charge Air Cooler
41615 – A/C Condenser
*Available plastic/aluminum construction only*
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
1998-2003 Volvo VN & VNL
2006 Volvo VT Series
Cooling ModuleVolvo VN 2200
2375 VG 73 – Radiator
WGM30C – Charge Air Cooler
41615 – A/C Condenser
*Available plastic/aluminum construction only*
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
| Model | VN, VNL |
|---|---|
| Year-from | 1996 |
| Year-to | 2006 |
| Product-oem | 1050017, 1050129, 20461073, 42603, 8084447 |
| Height | 35.31" |
| Width | 35.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Volvo |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1998-2003 Volvo VN & VNL
2006 Volvo VT Series
Cooling ModuleVolvo VN 2200
2375 VG 73 – Radiator
WGM30C – Charge Air Cooler
41615 – A/C Condenser
*Available plastic/aluminum construction only*
**Customer must reuse their drain plug (petcock)