Surge tank has one 1.00 NPT fitting, one 3/8″ NPT fitting and seven 1/4″” NPT fittings. There is one stand for a filler neck
“””
Surge tank has one 1.00 NPT fitting, one 3/8″ NPT fitting and seven 1/4″” NPT fittings. There is one stand for a filler neck
“””
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 9.25" |
| Width | 17.75" |
| Depth | 4.25" |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Surge Tanks |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Surge tank has one 1.00 NPT fitting, one 3/8″ NPT fitting and seven 1/4″ NPT fittings. There is one stand for a filler neck
“