4 – 1/8 N.P.T. fittings
2 – 1/4″ N.P.T. fittings
1 – 3/8″” fitting
1 – 1.00″” N.P.T. fitting
One hole on top for filler neck
“””
4 – 1/8 N.P.T. fittings
2 – 1/4″ N.P.T. fittings
1 – 3/8″” fitting
1 – 1.00″” N.P.T. fitting
One hole on top for filler neck
“””
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 8.37" |
| Width | 17.75" |
| Depth | 3.50" |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Surge Tanks |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
4 – 1/8 N.P.T. fittings
2 – 1/4″ N.P.T. fittings
1 – 3/8″ fitting
1 – 1.00″ N.P.T. fitting
One hole on top for filler neck
“