Surge tank has one 1.00 NPT fitting, one 3/8″ NPT fitting and seven 1/4″” NPT fittings. There is one stand for a filler neck
“””
Surge tank has one 1.00 NPT fitting, one 3/8″ NPT fitting and seven 1/4″” NPT fittings. There is one stand for a filler neck
“””
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 9.25" |
| Width | 17.75" |
| Depth | 4.25" |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Surge Tanks |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Surge tank has one 1.00 NPT fitting, one 3/8″ NPT fitting and seven 1/4″ NPT fittings. There is one stand for a filler neck
“