Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
| Model | Dodge w/ 5.9L Cummins |
|---|---|
| Year-from | 1992 |
| Year-to | 1993 |
| Product-oem | 17V9790, 441205, 52004274, 637714, 637741, ABPNOPBH70A, BTC-1170, BTC1170, C-DT70A, CB-DT70A, DHTDO70A, DOD001, DOD11301, DODAC-70A, DODAC70A, FLX011301, PC2950, SRMDO70A, US-DODAC-70A, USDODAC70A |
| Height | 30.31" |
| Width | 12.87" |
| Depth | 1.62" |
| Inlet | 2.50" |
| Outlet | 2.50" |
| Make | Dodge |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY