International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
| Model | 8100 Series |
|---|---|
| Year-from | 1990 |
| Year-to | 1992 |
| Product-oem | 0437120, 1002324, 1659758-C91, 1659758C91, 1659858-C91, 1659858C91, 1681144C1, 239450, 2400057, 437120, 437120S, 6400-01, 640001, 6401, 741816489, 90052201, FLX000702, HDC010253, NAV01, S6401, SRK7120 |
| Height | 35.62" |
| Width | 26.31" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" 1.00" Bottom Right 1.25" Bottom Left |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*