International Radiator
Fits 1991 – 2001 4700/4900 Series
6.00″ x 6.00″ Crank Box
18.00″ Oil Cooler
Product OEM
| Model | 4700 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1991 |
| Year-to | 2001 |
| Product-oem | 239239, 6452PTO, S6452PTO, SRM1995N-CB |
| Height | 29.87" |
| Width | 25.81" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 4700 Series,4900 Series
- 29.87"
- 25.81"
- 2.25"
- 2.50" Top Center
- 2.50" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right




Product Comment
International Radiator
Fits 1991 – 2001 4700/4900 Series
6.00″ x 6.00″ Crank Box
18.00″ Oil Cooler