1995-1998 Kenworth T600 & T800
Product OEM
| Model | T600, T800, T660 |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2008 |
| Product-oem | 1A020248, 21012501, 239209, 2403356, 6500-22, 650022, X3642, X4125, X5101-03, X510103 |
| Height | 40.00" |
| Width | 28.75" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 3.00" Bottom Right |
| Make | Kenworth |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Kenworth
- T800,T660,T600
- 40.00"
- 28.75"
- 2.62"
- 2.50" Top Left
- 3.00" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"



Product Comment
1995-1998 Kenworth T600 & T800