2008-2017 Mack CHU Series
2008-2017 Mack GU Granite
2017-2018 Volvo VAH Series
2008-2017 Volvo VHD Series
Product OEM
| Model | CHU, GU, VAH, VHD |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2017 |
| Product-oem | 21000184, 21000185, 21095128, 21593033, 21593039, 239042, 239048, 2MF559M, 2MF567M, 50930001, 730018, 85111315, 85112701, 85125540, HDC010199, M5852100, S7318, X7318, 20071015201701, 21095126, 21501550, 21504538, 437223S, 7300-18, 7318, M5736100, M5855100 |
| Height | 39.25" |
| Width | 35.375" |
| Depth | 2.37" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" 2.50" Top Left 2.50" Bottom Right |
| Make | Mack, Volvo |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Volvo
- CHU,GU,VAH,VHD
- 39.25"
- 35.375"
- 2.37"
- 4.00"
- 4.00" 2.50" Top Left 2.50" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right




Product Comment
2008-2017 Mack CHU Series
2008-2017 Mack GU Granite
2017-2018 Volvo VAH Series
2008-2017 Volvo VHD Series