1998-2007 Peterbilt 357-385
2003-2007 Peterbilt 378-379
High Efficiency 4 row core with dimpled tubes
1998-2007 Peterbilt 357-385
2003-2007 Peterbilt 378-379
High Efficiency 4 row core with dimpled tubes
| Model | 377, 378, 379 |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 239099, 239297, 239298, 07-06657-A015, 07-06657-A017, 07-06657-A037, 07-06657-A038, 07-06657-A041, 07-06657-A053, 07-06657A038, 07-06657A041, 0706657A015, 0706657A017, 0706657A037, 0706657A038, 0706657A041, 0706657A053, 0706657A057, 1A18283, 2101-3706, 21013706, 42002281, 437402, 7700-31, BT-1176, BT1176, HDC010179, PET11, PETENS3 |
| Height | 36.25" |
| Width | 34.50" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 3.00" Bottom Right |
| Make | Peterbilt |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1998-2007 Peterbilt 357-385
2003-2007 Peterbilt 378-379
High Efficiency 4 row core with dimpled tubes