1996-2003 International PayStar 5000 Series
Product OEM
| Model | 9900IX |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2005 |
| Product-oem | 1698922C1, 1E4089, 259177791, 2591777C91, 44IHC9BSPL, C-NV9P, CNV9P, HDH010514 |
| Height | 46.37" |
| Width | 24.62" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- MS Model,MIDLINER,CS300
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2"
- 4.00"
- 4.00"
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A



Product Comment
1996-2003 International PayStar 5000 Series