2008-2010 Peterbilt 335
2008-2013 Peterbilt 365-367
2008-2013 Kenworth T800
2014-2015 Kenworth T880
Bar and Plate Design
2008-2010 Peterbilt 335
2008-2013 Peterbilt 365-367
2008-2013 Kenworth T800
2014-2015 Kenworth T880
Bar and Plate Design
| Model | 330, 335, 340, 355 |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 1231340, F31-6101, F316101, 1211360, 1E0051450000, 20070917141817, 20071012173528, 2214070, 2214071, 222243, 31-6101-1201330, 3161011201330, 4098002, BTC-1085, BTC1085, C-PB20K, CPB20K, F31-6101-1201330, F31-6101-1211360, F31-6101-1231340, F3161011201330, N4098001, N4098002, N7763001, N8786001, PET17714, PET17714N, U0856F0, W6925001, W6925002 |
| Height | 37.50" |
| Width | 30.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Peterbilt |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2008-2010 Peterbilt 335
2008-2013 Peterbilt 365-367
2008-2013 Kenworth T800
2014-2015 Kenworth T880
Bar and Plate Design