Peterbilt Charge Air Cooler
2008 – 2010 Model 367-387
Bar and Plate Design
Peterbilt Charge Air Cooler
2008 – 2010 Model 367-387
Bar and Plate Design
| Model | 367, 386, 387, 388, 389 |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 20081202, 222236, C-PB20F, CPB20F, HDH010547, N4401001, N4404001, N8787001, PET17711, R2922002, RHT-068, RHT068, W6928001 |
| Height | 34.50" |
| Width | 30.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Peterbilt |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Peterbilt Charge Air Cooler
2008 – 2010 Model 367-387
Bar and Plate Design