*OEM 52473153 does not require the use of the header outlet*
*Oil Cooler Passenger Side Only*
1. Transmission – 11-1/2 – Plate Oil Cooler
Fittings – Inside 5/8-18 UNF x 3/8 Inverted Flare
Outside: M22 x 2.5 Palnut for soldering to tank.
2. 
*OEM 52473153 does not require the use of the header outlet*
*Oil Cooler Passenger Side Only*
1. Transmission – 11-1/2 – Plate Oil Cooler
Fittings – Inside 5/8-18 UNF x 3/8 Inverted Flare
Outside: M22 x 2.5 Palnut for soldering to tank.
2. 
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 431340, 52473153, 52491734, 52494798, C, CR1530, CR2494, UP1580 |
| Height | 28.37" |
| Width | 19.42" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 1.50" Upper Left |
| Outlet | 1.50" Lower RightPlastic/Aluminum Structure |
| Make | UPS truck |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
*OEM 52473153 does not require the use of the header outlet*
*Oil Cooler Passenger Side Only*
1. Transmission – 11-1/2 – Plate Oil Cooler
Fittings – Inside 5/8-18 UNF x 3/8 Inverted Flare
Outside: M22 x 2.5 Palnut for soldering to tank.
2.