2011-2013 International WorkStar 7000 Series
*For Low Temp Radiator need, use IN36EGR-PA*
2011-2013 International WorkStar 7000 Series
*For Low Temp Radiator need, use IN36EGR-PA*
| Model | Workstar |
|---|---|
| Year-from | 2010 |
| Year-to | 2013 |
| Product-oem | 1102557, 1102557-B, 1102557-BS, 1102557B, 1102557BS |
| Height | 45.625" |
| Width | 34.75" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2011-2013 International WorkStar 7000 Series
*For Low Temp Radiator need, use IN36EGR-PA*