Transtar International Radiator
This MOD only contains the High Temp Radiator and the Low Temp Radiator
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“
Transtar International Radiator
This MOD only contains the High Temp Radiator and the Low Temp Radiator
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“
| Model | Transtar |
|---|---|
| Year-from | 2010 |
| Year-to | 2013 |
| Product-oem | 1040306, 1040306-HS, 1040306HS, 3839638F97 |
| Height | 35.12" |
| Width | 40.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Transtar International Radiator
This MOD only contains the High Temp Radiator and the Low Temp Radiator
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“