Transtar Radiator with Frame
For Low Temp Radiator use IN37EGR-PA
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“
Transtar Radiator with Frame
For Low Temp Radiator use IN37EGR-PA
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“
| Model | Transtar |
|---|---|
| Year-from | 2010 |
| Year-to | 2013 |
| Product-oem | 1003713, 1003713-JS, 1003713JS, 2604400C94 |
| Height | 35.12" |
| Width | 40.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Kenworth
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Transtar Radiator with Frame
For Low Temp Radiator use IN37EGR-PA
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“