Transtar International Radiator
This MOD only contains the High Temp Radiator and the Low Temp Radiator
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“
Transtar International Radiator
This MOD only contains the High Temp Radiator and the Low Temp Radiator
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“
| Model | Transtar |
|---|---|
| Year-from | 2010 |
| Year-to | 2013 |
| Product-oem | 1040306, 1040306-HS, 1040306HS, 3839638F97 |
| Height | 35.12" |
| Width | 40.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Transtar International Radiator
This MOD only contains the High Temp Radiator and the Low Temp Radiator
*11.50 Oil cooler on the grill side*
“