Ford Charge Air Cooler
Ford L8000 Day Cab 1995 & Newer
Ford Charge Air Cooler
Ford L8000 Day Cab 1995 & Newer
| Model | Day Cab, L Series |
|---|---|
| Year-from | 1995 |
| Year-to | 1998 |
| Product-oem | 022646L, 022646LAA000588C, 04723IL, 1003263, 1030090, 1040003, 104002, 1040020, 104003, 17V9780, 222022, 441181, 7B04A, AA000588C, BTC-1128B, BTC1128B, C-FD25H, CAC128B, F3HZ6K775E, F4HT-8009LC, F4HT8009LC, F4HZ-6K775D, F4HZ6K775D, F5HT-8009A, F5HT-8009LC, F5HT-8009TA, F5HT8009A, F5HT8009LC, F5HT8009TA, F5HZ6K775GA, F6HT8009KE, FLX010108, FODAC-25H, FODAC25H, FOR19011, PPD716580, RHT-076, RHT076, SRMFOR25H, X-FD25H |
| Height | 35.25" |
| Width | 27.43" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 3.50" |
| Make | Ford |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Ford Charge Air Cooler
Ford L8000 Day Cab 1995 & Newer