International Radiator
Fits 1979 – 1985 7400 – 7900 Series
OEM # 232123 is a 3 Row Replacement
Product OEM
| Model | 7400 Series, 7600 Series, 7700 Series, 7800 Series, 7900 Series, S Series |
|---|---|
| Year-from | 1979 |
| Year-to | 1985 |
| Product-oem | 2006-3523, 20063523, 230327, 232123, 437301S, 493359C3, 493359C4, 493362C3, 6462, HDC010392, S6462, SRM327-4, SRM3274 |
| Height | 31.00" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 1.5" |
| Inlet | 2.00" Top Left |
| Outlet | 2.00" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 7400 Series,7600 Series,7700 Series,7800 Series,7900 Series,S Series
- 31.00"
- 26.00"
- 1.5"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- MS Model,MIDLINER,CS300
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2"
- 4.00"
- 4.00"
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A




Product Comment
International Radiator
Fits 1979 – 1985 7400 – 7900 Series
OEM # 232123 is a 3 Row Replacement