International Radiator
Fits 1978 – 1993 International 1600/1700/4600/4900 Series
Product OEM
| Model | 4700 Series, 4900 Series, 1600 Series, 1700 Series, 4600 Series |
|---|---|
| Year-from | 1978 |
| Year-to | 1993 |
| Product-oem | 1347255, 1649774C1, 1649774C2, 1653744C1, 1653744C2, 1668900C91, 1668900C92, 166900C92, 1936, 2006-3522, 20063522, 2014989C91, 2014990C91, 232127, 45636, 493345C1, 493346C1, 493347C2, 493348C1, 493349C3, 493350C2, 732172, SRM3325-4, SRM33254, TCR2127 |
| Height | 31.00" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 25/8 |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Left |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 1700 Series,1600 Series,4600 Series,4700 Series,4900 Series
- 31.00"
- 26.00"
- 25/8"
- 2.50" Top Center
- 2.50" Bottom Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
International
- International
- 8100 Series
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
CORE DIMENSIONS
- 26.31"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" Bottom Right 1.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"




Product Comment
International Radiator
Fits 1978 – 1993 International 1600/1700/4600/4900 Series