Ford Charge Air CoolerFord Cab Over
* Recore Only *
Ford Charge Air CoolerFord Cab Over
* Recore Only *
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 1E3247, 1E3462, 200600, 200697, 222008, BTC-1125A, BTC1125A, C-FD27A, CAC125A, CFD27A, E8HT-6K775-DD, E8HT-6K775D, E8HT6K775-D, E8HT6K775-DD, E8HT6K775DD, E8HZ-6K775D, E8HZ6K775D, F1HT-6K775AA, F1HT6K775AA, F1HZ-6K775D, F1HZ6K775D, FLX010120, FODAC-27A, FODAC27A, FOR19008, IE 3247, IE 3462, PC2952, SRMFOR27A |
| Height | 28.12" |
| Width | 37.87" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.50" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Ford |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Ford Charge Air CoolerFord Cab Over
* Recore Only *