2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting
2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting
| Model | Sterling, Acterra |
|---|---|
| Year-from | 2006 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 01-23330-001, 0123330001, 1030357, 1SA00158SYS, 222244, 2638, 2AA00070CAC, 4401-1718, 44011718, 80296, 94041, BHT F2186, BHT80296, BHT94041, BHTB6740, BHTD9466, BHTD9467, BHTF2186, D9466, E2638, F2186, FLX010236, FRDAC-3C, FRDAC3C, SRMFR3C, VAB1030357, X-FL3C, XFL3C |
| Height | 27.75" |
| Width | 14.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting