International Radiator
Fits 1978 – 1993 4700, 4900, & 8000 Series
18.00″ Oil Cooler Fan Side
Sharp 90 Degree outlet angles out (2.50″ diameter) and is 3.00″ in
*For connection 6.00″ in use IN 3975OC*
International Radiator
Fits 1978 – 1993 4700, 4900, & 8000 Series
18.00″ Oil Cooler Fan Side
Sharp 90 Degree outlet angles out (2.50″ diameter) and is 3.00″ in
*For connection 6.00″ in use IN 3975OC*
| Model | 4700 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2002 |
| Product-oem | 2006-3524, 20063524, 2025821C93, 238566, 437308S |
| Height | 29.75" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
International Radiator
Fits 1978 – 1993 4700, 4900, & 8000 Series
18.00″ Oil Cooler Fan Side
Sharp 90 Degree outlet angles out (2.50″ diameter) and is 3.00″ in
*For connection 6.00″ in use IN 3975OC*