Peterbilt Charge Air Cooler
1987 – 1988 Peterbilt Conventionals
Peterbilt Charge Air Cooler
1987 – 1988 Peterbilt Conventionals
| Model | 357, 379, 362 |
|---|---|
| Year-from | 1987 |
| Year-to | 1988 |
| Product-oem | 05-14968, 05-15020M, 05-17631, 05-17631exch, 0514968, 0515020M, 0517631, 0517631exch, 17V9730, 1E3012, 1E3012G, 1E3018, 1E3216, 1E3267, 222098, 4401-3803, 44013803, 441110, AR44-3803, AR443803, BTC-1101, BTC1101, C-PB22A, CAC101, CB-PB22A, CBPB22A, CPB22A, IE 3012, IE 3012G, IE 3018, IE 3267, PC2901, PEDAC-22A, PEDAC22A, PET17702, REA61-1025, REA611025 |
| Height | 24.87" |
| Width | 26.75" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Peterbilt |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Kenworth
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Peterbilt Charge Air Cooler
1987 – 1988 Peterbilt Conventionals