International Radiator
Fits 2002 – 2007 4200-4400 Series
2004 – 2007 Ford F650/750
Product OEM
| Model | 4200 Series, 4300 Series, 4400 Series |
|---|---|
| Year-from | 2002 |
| Year-to | 2008 |
| Product-oem | 0437365S, 2001-3532, 20013532, 239328, 2400070, 2504905C91, 2504905C92, 2504907C91, 2505509C93, 2505511C92, 35010201, 3E0095510000, 3E009554000, 437365, 437365S, 4C4Z8005HA, 4C4Z8005YA, 5C4Z8005A, 6400-08ST, 640008ST, 6408, CTCTX-6125-2, HDC010247, HDC010649, NAV08, RC2378, S6408, S6408PA, SRM6125 |
| Height | 20.62" |
| Width | 25.00" |
| Depth | 1.75" |
| Inlet | 3.37" |
| Outlet | 3.37" 2.25" Lower Left 2.25" Lower Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 4400 Series,4200 Series,4300 Series
- 20.62"
- 25.00"
- 1.75"
- 3.37"
- 3.37" 2.25" Lower Left 2.25" Lower Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
Radiators
International
- International
- 8100 Series
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
CORE DIMENSIONS
- 26.31"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" Bottom Right 1.25" Bottom Left




Product Comment
International Radiator
Fits 2002 – 2007 4200-4400 Series
2004 – 2007 Ford F650/750